2-3 жовтня 2014 року у Кривому Розі відбувся Другий Всеукраїнський Форум інституцій місцевого розвитку City Development Institutions Forum 2014

IMG 9878

Даний захід є логічним продовженням Першого Всеукраїнського Форуму City Development Institutions Forum, що минулого року зібрав понад 80 учасників з 20 міст України та створив платформу для взаємодії, обміну досвідом та конструктивного діалогу між вітчизняними та зарубіжними інституціями місцевого розвитку.


Цього року питання підвищення спроможності вищезгаданих інституцій та налагодження співпраці між ними постало ще більш актуально, адже започатковані реформи децентралізації влади та розширення повноважень місцевого самоврядування в Україні викликали потребу в організації та підтримці інституцій місцевого розвитку, які здатні ефективно виконувати ряд важливих для розвитку міст та регіонів завдань.


Організаторами Другого Всеукраїнського Форуму інституцій місцевого розвитку City Development Institutions Forum 2014 виступили: комунальне підприємство «Інститут розвитку міста Кривого Рогу» Криворізької міської ради за підтримки виконкому Криворізької міської ради, Проект «Місцевий економічний розвиток міст України» (Проект МЕРМ) та Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Другий рік поспіль Форум гостинно приймає найбільше підприємство гірничо-металургійного комплексу України - ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

 

В заході прийняли участь близько 80 осіб, що представляли:
- інституції місцевого розвитку з різних міст України (Київ, Львів, Чернівці, Дрогобич, Новий Розділ, Одеса, Дніпропетровськ, Вознесенськ, ін.) та Канади (Вінніпег, Лондон, Вернон);
- Проект «Місцевий економічний розвиток міст України»;
- великі підприємства міста, зокрема ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

 IMG 9475

 

Серед запрошених гостей:
Володимир Перегудов – заступник голови Дніпропетровської обласної ради
Парамжит Калон – в.о. генерального директора ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
Олександр Кучеренко - директор Проекту «Місцевий економічний розвиток міст України», а також представники Асоціації міст України, зокрема, перший заступник виконавчого директора АМУ - Олександр Мазурчак.

 

Розпочався Форум вітальною промовою заступника міського голови Світличного Олександра, який наголосив на важливості проведення даного заходу як дієвого інструменту в налагодженні співпраці інституцій місцевого розвитку.


Робота Форуму проходила в трьох напрямках, а саме:
- пленарні засідання з обговорення стану, тенденцій розвитку і основних напрямів діяльності інституцій місцевого розвитку та їх взаємодія з соціально-відповідальним бізнесом на прикладах вже успішно функціонуючих організацій;
- майстер-класи від провідних українських експертів в галузі місцевого економічного розвитку (Руслан Краплич, Віталій Кирпушко, Олександр Мазурчак) стосовно особливостей роботи з донорами в сучасних українських реаліях, розробки та впровадження проектів, налагодження ефективної співпраці з владою;
- обговорення перспектив створення Мережі інституцій місцевого розвитку.

 

Крім того, на замовлення Проекту МЕРМ, що фінансується Урядом Канади, з нагоди Форуму було підготовлено видання «Інституції місцевого розвитку: концепція, особливості, діяльність», що являє собою каталог діючих в Україні інституцій та розкриває теоретичні і практичні засади їх функціонування. Даний посібник може бути ефективно використаний у роботі державними службовцями, представниками органів самоврядування, експертами місцевого розвитку та ініціативним групами, що мають намір створити агенцію/інституцію такого типу.

 

Найвагомішим результатом проведення Форуму стало прийняття рішення про підготовку створення Мережі інституцій місцевого розвитку, до якої увійдуть найбільш активні організації, що своєю діяльністю успішно сприяють розвитку територій, наприклад, Інститути розвитку міста Львова, Вінниці, Кривого Рогу, Агенції місцевого економічного розвитку Бурштина, Івано-Франківська, та багато інших.

 IMG 9625

 

Головна мета створення мережі:
- налагодження постійнодіючих та взаємовигідних контактів між інституціями розвитку, незалежно від їх юридичного статусу та форм власності;
- здійснення постійного обміну інформацією щодо нових можливостей, інструментів та механізмів регіонального та місцевого розвитку;
- поширення кращих практик місцевого та регіонального розвитку, зокрема про продукти, створені в межах реалізації проектів міжнародної технічної допомоги та про досвід підготовки та реалізації інвестиційних проектів;
- підвищення спроможності інституцій у впровадженні проектів територіального розвитку.

 

Ключовим фактором успішного функціонування мережі є забезпечення підтримки органів влади та органів самоврядування, адже тільки у тісній співпраці всіх зацікавлених сторін можливий ефективний розвиток територій. Наразі в Україні створюються такі передумови і є всі підстави сподіватися на вдалу роботу даної мережі.
Форум став платформою для обміну досвідом, презентації головних досягнень інституцій, обговорення проблемних питань їх діяльності та визначення шляхів їх вирішення.

 

Відгуки учасників Форуму:

Олександр Осовець, лідер Рівненської агенції регіонального розвитку

Форум в Кривому Розі - унікальний комунікативний майданчик для фахівців ізс фери місцевого економічного розвитку. Організатори все зробили для комфортної роботи та відпрацювали змістовну частину. Радувала велика кількість учасників, які представляли практично всі регіони країни. Були і відносно молоді, і досвідчені інституції. Що всіхїх обєднує - бажання змінити на краще свої громади... Не всім, не зразу це вдається, але є й успішні історії успіху. Звісно, національний рівень уваги дозволить збільшити масштаби результатів діяльності цих небайдужих людей,але і в очікуванні "ідеального завтра" - також не можна сидіти склавши руки.

Також підсилила форум делегація фахівців з Канади, які включалися в дискусію і поправляли, якщо ми в своїх ідеях відривалися від реалій.

Маю також надію, що ця корисна зустріч не залишиться просто гарною комунікацієюа перетвориться в конкретні здобутки.

Головне з них - формування спільноти однодумців, які разом зможуть більш скоординовано і ефективно діяти, не повторюючи помилок один одного і поширюючи успішний досвід.

Маємо надію на ІІІ Форум і на інші ініціативи проекту МЕРМ, які направлені на місцевий економічний розвиток.

 

 

Олександр Бабій,

Захід не просто вартий уваги, а повинен стати головним у календарі кожного, хто пов'язує свої професійні інтереси з розвитком територій. Завдяки професіоналізму (та чарівності) команди Інституту розвитку міста, все пройшло впевнено та за регламентом. Але головне - зміст. 

Не буду переказувати все - це набагато краще зробили організатори. Опишу свої враження та "твердий залишок".

Головний результат - локальні агенції погодили реальні кроки до формування "живої" та продуктивної асоціації. Це питання вже декілька років виникає на форумах чи за кавою. Наприклад, територіальні громади мають вже понад десяток різних організацій, в той час як інституції місцевого розвитку - одну "неживу". Агенціям,особливо у малих містах, дуже важко працювати ізольовано. В той же час, великий бізнес, особливо у монопрофільних містах, прикладає більше зусиль для розвитку, ніж регіональні влади! Особливо приємно було бачити і спілкуватись з колегами з території пристуності ДТЕК. Компанія ДТЕК в рамках Стратегії соціального партнерства не тільки підтримує важливі для міст проекти. Вона свідомо розвиває Агенції, які вже, незважаючи на молодість, показують гідний результат.

Поєднання цікавих продуктів і результатів, неперевершеної організації та найприємніших емоцій - ось що для мене асоціюється з Форумом, Кривим Рогом та Дніпропетровщиною.

Чим можна завершити? Просто ДУЖЕ приємно, коли в час повзучої війни, виборів та перманентної економічної кризи є люди, які роблять прості результативні проекти. Я вірю, що малий бізнес - це основа життя громади, а Агенції місцевого розвитку - рушій позитивних змін. Робота Конференції та форуму показує - нас багато. І з наших "маленьких" результатів обов'язково складеться великий Успіх.

Лариса Бычкова, директор АМЭР города Ровеньки

«Форум был хорошо организован, за что большой респект кураторам, в лице Александра Кучеренко директора Проекта МЕРМ и администраторам форума, всей команде, КП «Институт развития города Кривого Рога».

По каталогу «Институций местного развития в Украине»:

полезная информация по организационно-управленческой структуре, нормативной правовой базе и интересный раздел международный опыт.

По наработкам КП «Институт развития города Кривого Рога»:
очень понравилась направление индустриального туризма, в этой теме хотелось бы посотрудничать.

По взаимодействию институций и социально ответственного бизнеса:
полезно было послушать опыт коллег из ООО «МЕТИНВЕСТ ХОЛДИНГ» по программе соц. партнерства с городами присутствия и найти точки соприкосновения на будущее. НО очень не хватало всем Агентствам, созданным по программе социального партнерства ДТЭК, нашего вдохновителя, помощника и просто замечательной женщины менеджера по устойчивому развитию ДТЭК Виктории Александровны Гриб (На таких форумах начинаешь понимать, сколько в нас вложено знаний, сил и средств).

По мастер-классам:

Руслан Краплич, как всегда был на высоте, его выступления всегда интересны и эмоциональны.
Виталий Карпушко несомненно эксперт по проектам ЕС, но мне кажется этот мастер класс должен идти минимум два дня.

Александр Мазурчак огромный багаж опыта в своей теме, полезно и интересно.

Во второй день Форума была оживленная дискуссия по организации Сети институций местного развития, а это значит, что Сети быть. Свои предложения мы тоже готовим на рассмотрение рабочей группы.

И наконец о Кривом Роге, из каждого города, где бываешь впервые, увозишь впечатления, которые остаются надолго. Кривой Рог меня поразил своей мощью, я бы сказала характером настоящего мужчины, и в тоже время в нем есть что-то милое и незащищенное.

Хочется пожелать криворожанам, что бы их город был благоустроенный, динамично развивающийся и комфортный для жизни, из года в год наращивал темпы продолжая движение вперед с прекрасным слоганом «Город длинною в жизнь!»

Гінкул Андрій, експерт з територіального розвитку, Асоціація Міст України

Проведення у Кривому Розі 2-3 Жовтня 2014 року Другого форуму інститутів місцевого розвитку стало логічним та змістовним продовженям минулорічних заходів та прийнятої резолюції Першого Всеукраїнського Форуму City Development Institutions.

Не дивлячись на проблеми з фінансуванням зі сторони міського бюджету, в співпраці з експертами Асоціації міст вдалось залучити необхідні для проведення Форуму кошти від Швейцарського Проекту ДЕСПРО та Канадського проекту МЕРМ.

Розвиваючи ідеї, закладені в вищезаначений резолюції, цьогорічна програма містила справді корисні і практичні презентації та майстер-класи.

Олександр Мазурчак, колишній міський голова Кам'янця-Подільского а нині перший заступник Виконавчого Директора Асоціації Міст України, представив досвід успішної практики співпраці інституцій місцевого розвитку з органами влади та місцевого самоврядування, що можна по праву вважати зразком створення та застосування інновацій в місцевому розвитку на протязі останніх 15 років.

Особливо цінною для учасників Форуму була ексклюзивна інформація про практику подання та оцінювання заявок на грантові конкурси від визнаного фахівця зі співпраці з міжнародними фінансовими організаціями Руслана Краплича, керівника Благодійного Фонду Братів Благодіників Острозьких.

Ярослав та Віталій Кирпушки, провідні спеціалісти з Буковинського Центру Реконструкції та Розвитку, поділилися досвідом підготовки успішних проектних заявок згідно вимогам грантових конкурсів Европейської Комісії.

Завдяки виступам канадських колег, які прибули на форум за сприяння Федерації канадських муніципалітетів, була отримана інформація та практичні рішення, що вказували на доцільність як власне проведення Форумів, так і подальшої інтеграції інституцій місцевого розвитку в скоординовану та об'єднану професійну мережу. Адже саме мережа інституцій місцевого розвитку здатна сформувати синергетичний ефект від об'єднання досвіду та знань всіх її учасників, підвищити продуктивність та ефективність роботи кожного з них.

Для вирішення питань організації діяльності такої мережі було підготовлено та запропоновано проекти статутних документів, проведено презентацію одного з варіантів її інституалізації.

На важливість та своєчасність підготовки та створення інституційної форми об'єднання інститутцій місцевого розвитку вказує факт реальної, цікавої та змістовної дискусії учасників Форуму щодо концептуальних засад та особливостей створення мережі.

Висловити свої побажання щодо спільних цінностей, принципів та форм об'єдання змогли всі учасники та, з огляду на необхідність негайно розпочати створення мережі, утворили спеціальну робочу групу для удосконалення концептуальних та установчих документів.

Водночас, незважаючи на серйозність презентацій та особливо дискусій, відразу було помітно дружню та привітну атмосферу заходу. Це стало результатом як належної організації заходу зі сторони Інституту розвитку міста Кривого Рогу, так і налаштованості учасників на діалог, пошук компромісів та розумінні спільних цінностей.

Вечірні та екскурсійні програми тільки додали живого спілкування та позитивних емоцій, доповнили атмосферу партнерства та співпраці. Таке середовище обов'язково народжує нові проекти, нові можливості і третій Форум очевидно стане часом переходу на новий рівень та якість мережевого спілкування та співпраці.