Любителів велосипедного спорту та велосипеда взагалі в нашому рідному місті завжди було досить багато. Кожен жив своїм життям, катався задля задоволення, чи то на роботу або з роботи, тренувався, готуючись до стартів велозмагань в інших містах.
Спільність інтересів окремо взятих людей, захоплених велосипедом, сприяла зародженню в 2008 році неформальної організації велосипедистів Кривого Рогу "Кривбасбайк" з лідером і наставником Олександром Білашем.
Поступово визначився напрям "Кривбасбайка" - неформальне об'єднання велотуристів, які катають по містах України, а з 2011 року і за межами України. Склалася певна команда однодумців Олександра Білаша, які й понині популяризують велотуризм, розширюючи і розкриваючи географічні рамки.
1. Передісторія виникнення велосипедних організацій міста.
Велосипедний рух почав приваблювати криворіжців різних професій та інтересів, яким вже було недостатньо спілкування лише для пошуку компанії з метою покататися. Почали з'являтися люди, захоплені аматорським велоспортом - крос-кантрі, міні-даунхіл та ін., і вже у 2008-2009 роках було проведено ряд відповідних змагань. Організація та проведення цих заходів сформували активний велоосердок, члени якого у подальшому стали засновниками ГО "Велокривбас", зареєстрованої у 2009 році на чолі з Віктором Новаком.
Роком пізніше з'явилася інша велосипедна ГО - «Команда «Адреналін» з лідером Романом Акальмазом.
Кожна громадська організація мала певні вподобання щодо проведення заходів:
- «Велокривбасс» - спортивні змагання з різних дисциплін (крос-кантрі, міні-даунхіл та ін), Кубки міста і країни, дитячі змагання та інші соціально-громадські заходи.
- «Команда «Адреналін» - масові пробіги «Велохелоуін», Велопробіг Дідів Морозов, Велопробіг на 9 травня та ін., а також велозмагання «Криворізька Сотня».
2. Об'єднання зусиль та спільні заходи.
Одним із перших проектів, в рамках якого обидві організації об'єднали свої зусилля та командний досвід, стала співпрація з КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу». Результатом неодноразових багатогодинних зустрічей із обговореннями та емоційними дискусіями стала поява проекту міської Програми розвитку велоінфраструктури у Кривому Розі на 2013-2015 р.р., яку згодом, 24 липня 2013 року, було затверджено депутатами міської ради.
Реалізація програми вже має певні здобутки, більше детально тут.
Першим, а відтак - знаковим, спільно проведеним заходом 2-х велоорганізацій став Велодень – 2014. Цей захід об'єднав велосипедистів не тільки пробігом по «червоній лінії» Кривого Рогу, а дав можливість показати свої вміння та навички активного відпочинку. Участь у Велодні-2014 взяло понад 600 осіб, тож велопробіг 17 травня став наймасовішим за усі роки його проведення у нашому місті.
Наступною віхою у веложитті Кривого Рогу стало започаткування з 2014 велосипедних екскурсій індустріальною спадщиною міста – протягом кількагодинної подорожі мешканці міста могли відвідати цікаві та раніше недосяжні місця:
- унікальні техногенні ландшафти;
- кар'єри;
- провалля;
- історичні для Криворіжжя місця.
Усього протягом півроку участь у екскурсіях взяли - 424 особи.
Під час втілення задуманих екскурсій кожна велоорганізація відповідала за певну форму роботи:
- Денис Дубов (ГО «Команда «Адреналін») - організаційна підтримка;
- Кирило Тохтамиш (ГО «Велокривбас») - технічна підтримка;
- Едуард Дворчук (краєзнавець) - інформаційна підтримка.
Окремо хочеться сказати про Едуарда Дворчука, послідовника Казакова Володимира Леонідовича, доктора географічних наук. Без краєзнавця Едуарда, великого знавця історії міста, його промислових красот, велоекскурсії були б не такими ємними і масштабними.
3. Створення ГО "UBF"Як відомо, рівень демократизації будь-якої громади міста не в останню чергу визначається кількістю активних громадських організацій. У Кривому Розі у 2014 році з'явився осередок нової громадської організації – «UBF» (Ukrainian Bike Family), основу якої склали прогресивні колишні члени ГО «Команда «Адреналін».
«UBF» - громадська організація із потужною та ініціативною радою однодумців.
Наприкінці 2014 року 2 велоорганізації «Велокривбас» та «UBF» дійшли згоди у напрямку спільності поглядів на актуальні шляхи розвитку велоруху у Кривому Розі та запланували ряд суспільно-корисних заходів з метою розвитку велоінфраструктури у місті. Зокрема, наступний Велодень 23 травня 2015, має всі шанси побити минулорічний рекорд за кількістю учасників та за насиченістю програми дозвілля.
4. Спільне продовження роботи 2-х організацій "Велокривбасс" і "UBF" та створення нових об'єднань.
Варто зазначити, що розвиток велоруху та збільшення кількості велосипедистів у місті спонукав і до появи певної спрямованості організацій. Протягом останніх 2-х років з'явилося декілька вузьконаправлених організацій, як то:
- ГО «Кривбас Фрірайд», рік засування 2014 (голова - Ігор Якубишин);
- ГО «Крайній Сєвєр», рік засування 2013 (голова - Олександр Богачук) ;
- група ентузіастів «Шосейний велоспорт в Кривому Розі» (лідер - Саєнко Володимир).
Організації ведуть свою діяльність більш локально, що значно підвищує якість і різноманітність спектру велозахоплень міста.
Наразі можна відзначити високу ступінь згуртованості та солідарності велоорганізацій, що має місце у вигляді: взаємодопомоги під час проведення заходів, спільної розробки стратегічних інфраструктурних документів. Така альтруїстична співпраця на основі спільності інтересів сприяє популяризації велоруху та велокультури у місті, поширення практик екологічної свідомості.
Усе це разом і стало основою для створення неформального Союзу велосипедних організацій міста, який вже має певний план дій, успішний досвід їх реалізації та найголовніше – спільне бачення головної мети.
На завершення варто зазначити, що мета діяльності будь-якої велосипедної громадської організації - це в першу чергу не розвиток спорту, а саме створення комфортних умов для використання велосипеду у повсякденному житті пересічним мешканцем Кривого Рогу. Велосипеду як запоруки гарного самопочуття, натхнення, корисного дозвілля, а тепер ще й «перепустки» до активного сучасного громадського руху міста.
Приєднуйтесь!